بارگذاری طرح
آیا حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) موسس مذهب تشیع هستند؟

آیا حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) موسس مذهب تشیع هستند؟

تعداد بازدید : 716 تعداد نظرات : 0

اغلب اوقات، زمانی که صحبت از حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) می‌شود، از ایشان به عنوان موسس مذهب حقه تشیع یاد می‌شود. آیا چنین مطلب صحت دارد؟

یکی از عواملی که باعث می‌شود تا مبدا پیدایش مذاهب و ادیان مورد بررسی قرار گیرد، این است که می‌توان با دور بودن زمان بوجود آمدن مذهب و فرقه مورد نظر از ریشه دین، به اثبات حقانیت و یا باطل بودن آن مذهب پرداخت. به همین دلیل است که بسیار از دشمنان دین اسلام و مذهب حق شیعه دوازده امامی بر این تلاش هستند تا با مخدوش نمودن مبدا آغاز این مذهب، آن را مذهبی باطل و بدعت تلقی نمایند.

فرقه‌های ساختگی همانند وهابیت، داعش و ... که در بدعت آنها هیچ تردیدی وجود ندارد، به این دلیل که نمی‌توانند این حرف صحیح را که فرقه آنان پس از سال‌های بسیار زیادی ابتدا و آغاز دین اسلام بوجود آمده است از بین ببرند، به همین دلیل می‌خواهند سایر مذاهب از جمله مذهب حق شیعه دوازده امامی را در سطح خود پایین بیاورند.

حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) موسس مذهب تشیع نبودند

همانطور که گفته شد، مدتی است که گفته می‌شود که حضرت امام صادق (صلوات الله علیه)،موسس مذهب تشیع می‌باشند که این موضوعی اشتباه است. برای پی بردن به اشتباه این جمله، ابتدا باید مطالبی بصورت خلاصه در مورد مذهب تشیع گفته شود.

اول آن‌که منظور از تشیع و شیعه، پیروان راستی حضرت امیرالمومنین علی (صلوات الله علیه) هستند که ایشان را پیشوا  و ولیّ خود از سمت خداوند متعال پس از حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) می‌دانند.

با این توضیح، می‌توان این مطلب را برداشت نمود که مذهب حق تشیع، حداقل از زمان حیات وجود مبارک حضرت امیرالمومنین علی (صلوات الله علیه) وجود داشته است.

احادیث زیادی از حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) موجود هستند که از لفظ شیعه برای پیروان حضرت امیرالمومنین علی (صلوات الله علیه) استفاده نموده‌اند. برای نمونه:

 "قال رسول الله (صلي الله عليه و‌آله وسلم): اُبَشّرُ يا علي انت و شيعتك في الجنه"

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: اي علي تو و شيعيانت را بشارت مي‌دهم كه در بهشت هستيد.» (ذهبي در ميزان الاعتدال ص 323 )

حدیث فوق دلالت بر اثبات وجود مذهب تشیع در زمان حیات رسول خدا حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) نیز دارد که باعث می‌شود حقانیت مذهب حق شیعه دوازده امامی حداقل از لحاظ قدمت بر کسی پوشیده نشود.

 

تشیع در قرآن کریم

بصورت بسیارمختصر و در حد اشاره لازم است گفته شود که تاریخچه تشیع حتی به زمان پیش از ظهور آخرین پیامبر خداوند متعال، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) برمی‌گردد. در سوره مبارکه " صافات" آیه 83 خداوند متعال می‌فرمایند:

" وَ إِنَّ مِنْ شيعَتِهِ لَإِبْراهيمَ " . "و همانا از پيروان او، ابراهيم بوده "

در ذیل این آیه روایات متعدد و صحیحی از ائمه معصومین (صلوات الله علیهم اجمعین) نقل شده است که این آیه بیانگر این است که حضرت ابراهیم (علیه السلام) نیز از پیروان و شیعیان حضرت امیرالمومنین علی (صلوات الله علیه) بودند. ( این مطلب تنها به عنوان تیتر برای افراد مشتاق به تحقیق بیان شد).

پس قدمت و دیرینه مذهب تشیع نه تنها به زمان حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) برنمی‌گردد، بلکه به دوران صدر اسلام و بلکه پیش از آن مربوط می‌گردد که این خود دلیل و بیانی است محکم برای افرادی که عاقل هستند.

 

حضرت امام صادق (صلوات الله علیه)، احیاکننده مذهب تشیع بودند

حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) احیاکننده مذهب تشیع بودند. در آن زمان به دلیل خفقان و دشمنی‌های بسیار سخت دشمنان دین اسلام و خداوند متعال، و از طرفی جهالت و بی‌تفاوتی مردم آن زمان باعث می‌شد تا دیگر نامی از تشیع و مفاهیم صحیح و اصیل آن و در راستای آن نامی از دین اسلام باقی نماند.

از این جهت وجود مبارک حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) بودند که با نشر معارف و مبانی مذهب تشیع و دین اسلام، توانستند نام تشیع و حضرت امیرالمومنین علی (صلوات الله علیه) را به گوش مردم جاهل آن زمان برسانند و این نور الهی خاموش نگردد.

پس همانطور که عرض شد، حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) زنده کننده مذهب تشع و دین اسلام بودند تا دشمنان نتوانند با اسب‌های دشمنی خود، بر این دین تضعیف شده بتازند.

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
کد امنیتی :