بارگذاری طرح
حضرت امام موسی کاظم (صلوات الله علیه)، پس از شهادت لب به سخن گشودند

حضرت امام موسی کاظم (صلوات الله علیه)، پس از شهادت لب به سخن گشودند

تعداد بازدید : 752 تعداد نظرات : 0

حضرت امام موسی کاظم (صلوات الله علیه)، فرزند حضرت امام جعفر صادق (صلوات الله علیه)، پدر بزرگوار حضرت امام رضا (صلوات الله علیه)، هفتمین امام شیعیان که در دوران امامتشان سختی های بسیار زیادی را به جان خریدند تا دین اسلام و تشیع و بطور کل توحید در زمین از میان نرود.

دشمنان خداوند و اسلام، برای خاموش کردن نور خداوند بر زمین، حضرت امام موسی کاظم (صلوات الله علیه) را در زندان ها متعددی زندانی نمودند. اما در هر زندان، افراد به عظمت و بزرگواری امام برحق و جانشین حقیقی رسول خدا (صلوات الله علیه و آله)، بیش از پیش می رسیدند و لذا هارون لعنت الله علیه برای جلوگیری از این نفوذ، بلافاصله زندان حضرت را تغییر می دادند.

سرانجام هارون به تنگ آمد، چون می دید روز به روز بر عظمت امام افزوده می شود و شیعیان بسیاری از او پیروی کرده و به امامت او اعتقاد پیدا می کنند. خلیفه عباسی احساس خطر کرد و تصمیم بر مسموم کردن آن حضرت گرفت. مقداری خرما طلب نموده چند عدد از آنها را خورد و بقیه را مسموم کرده و برای امام فرستاد و خادم را مأمور کرد که حتما به آن حضرت بخوراند، خادم خرما را برای امام برد و پیام هارون را ابلاغ کرد. امام نیز چند دانه از آن خرما را خوردند، اما سِندی گفت: بیشتر بخورید، امام فرمود: همین مقدار برای مأموریت تو کافی است. امام بعد از مسمومیت، سه روز در بستر شهادت قرار گرفته و شهید شد. سِندی برای ظاهر سازی چند نفر قاضی و افراد عادل را احضار کرد تا گواهی دهند بر اینکه امام ناراحتی مزاج ندارد.


امام متوجه شده به آنها فرمود: گواهی ندهید زیرا که من سه روز است مسموم شده ام و بر اثر همین سم از دنیا می روم. بعد از شهادت امام، جنازه ی حضرتش را روی تابوت نهاده و از زندان بیرون آوردند، شخصی پیشاپیش جنازه فریاد می زد: هذا اِمامُ الرَّفَضَة فَاعرِفُوهُ؛ این امام رافضیان است پس او را بشناسید. جنازه ی امام را روی پل بغداد گذاشتند و به مردم اعلام نمودند بیایند، ملاحظه کنند که ایشان به مرگ طبیعی از دنیا رفته و اثر جراحت در بدنش دیده نمی شود. یکی از شیعیان گفت: امام مرده و زنده ندارد، من از شخص امام جریان را سؤال می کنم، او نزدیک جنازه آمده عرض کرد: ای فرزند رسول خدا! تو راستگو و پدرت راستگو است، به ما خبر بده که آیا تو را کشته اند یا خود از دنیا رفته ای؟ امام لب به سخن گشود و سه بار فرمود: قَتلاً، قَتلاً، قَتلاً، مرا کشته اند.1 


مظلومیت حضرت امام موسی کاظم (صلوات الله علیه) به همین نکته بسنده کنیم که مظلومیت ایشان در حدی بود که تنها خود ایشان می‌توانستند مظلومیت و مسمومیت خود را آشکار کنند و این کار از دست شخص دیگری در آن زمان بر نمی‌آمد.

ایمان آن شخصی که پس از شهادت حضرت، از حضرت امام موسی کاظم (صلوات الله علیه) سوال می پرسند تا چه حدی بالا بوده است که بدون هیچ گونه واهمه و شک، از امام زمانش درخواست نمود تا برحق بودن خود را بر زبان بیاورد. اگر چنین افرادی در جامعه آن زمان زیاد بود، آیا شخصی جرات تعرض به ائمه معصومین (صلوات الله علیهم اجمعین) را داشت؟

در زمان حاضر نیز چگونه است؟ اگر افرادی همانند آن شخص به امام زمان صلوات الله علیه ایمان داشته باشند، اوضاع چه تغییری خواهد کرد؟


منبع:

 سوگنامه آل محمّد صلّی الله علیه و آله و سلّم، ص۹۶ و ص104


نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
کد امنیتی :