بارگذاری طرح
خانه امام صادق صلوات الله علیه را مانند خانه مادرش آتش زدند

خانه امام صادق صلوات الله علیه را مانند خانه مادرش آتش زدند

تعداد بازدید : 949 تعداد نظرات : 0

حضرت امام جعفر صادق (صلوات الله علیه)، شیخ الائمه، احیاکننده مذهب حق تشیع، در زمان اختلاف سران حکومت‌ها بر سر حکومتِ پر از ظلم و ستم که از گذشتگان به ارث بردند، سعی در احیا و زنده نگاه‌داشتن توحید الهی و نام و راه مکتب تشیّع داشتند و به این سبب علیرغم پرورش شاگردان و عالمان زیاد در طول عمر شریفشان، مورد آزار و اذیت بسیار شدیدی قرار گرفتند تا ایشان نتوانند نام خداوند متعال را بر روی زمین زنده نگهدارند.


از کوچک ترین نمونه‌های آزار و اذیت حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) توسط دشمنان، به آتش کشیده شدن منزل ایشان آن‌هم در چندین نوبت بود.

" مفضل بن عمر گفت: منصور دوانیقى ملعون شخصى را نزد فرماندار خود حسن‏ بن‏ زید كه فرماندارى مكه و مدینه را به عهده داشت فرستاد. به او پیغام داد كه خانه جعفر بن محمّد (حضرت امام صادق صلوات الله علیه) را آتش بزند. خانه حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) را آتش زدند. آتش بر در خانه و اطاق ها رسید.

حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) پاى بر روى آتش گذاشتند و از روى آتش می‌گذشتند و می‌فرمودند: " من پسر ریشه هاى زمین هستم من پسر ابراهیم‏ خلیل اللَّه هستم." ( الكافی (ط - الإسلامیة)، ج‏1، 473 ) "


دشمنیِ دیرین دشمنان اسلام از همان ابتدای اسلام وجود داشته است. این آتش زدن‌ها نشان از این موضوع دارد که شیوه دشمنی و بغض همچنان یکسان است، و کسانی که خانه حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) را به آتش کشیدند، در اصل از ریشه، مرام و روش همان کسانی پیروی می‌کنند که خانه حضرت فاطمه (سلام الله علیها) را به آتش کشیدند.


نکته دیگر آنکه همچنان مردمان و مسلمانان از وقایع پس از رحلت پیامبر خاتم، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) عبرت نگرفته و بیدار نشدند، و همچنان در خواب غفلت بوده و نیز حتی در حمایت و کمک از دشمنان این خاندان می‌کوشیدند. به راستی که نافرمانی و ادعای مسلمانی تا چه حد؟


اما همانطور که گفته شد، حضرت امام صادق (صلوات الله علیه) با وجود این اذیت‌ها و دشمنی‌ها، در مقابل کفر و پوشانده شدن نام خداوند ایستادند، و با بیان احادیث، معارف و روایات ها، جان شیعیان و پیروان واقعی این مکتب را نجات داده و باعث شدند تا دین توسط ایشان جریان خود را داشته باشد تا دین حقیقی و فاقد تحریف به دستان ما در این عصر و زمان برسد.

سوال پایانی: آیا ما میراث دار خوبی برای این امانت الهی بوده ایم؟ آیا فرزند آن امام را که در این زمان امامت و هدایت به دست ایشان است، یعنی حضرت امام زمان صلوات الله علیه، شناخته و پیرو ایشان هستیم؟

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
کد امنیتی :