بارگذاری طرح
قیام توابین، با اجازه کدام امام؟

قیام توابین، با اجازه کدام امام؟

تعداد بازدید : 795 تعداد نظرات : 0

توابین، گروهی که پس از شهادت حضرت امام حسین (صلوات الله علیه) و حضور نیافتن در واقعا کربلا، تا حدودی متوجه اشتباه بسیار بزرگ خود شدند و با قیام خود سعی بر جبران اشتباهات خود نمودند که با نام توابین شناخته شده‌اند. اما این قیام با اجازه کدام امام بزرگوار انجام شد؟

پس از شهادت حضرت امام حسین (صلوات الله علیه) در روز عاشورا و به وقوع پیوستن وقایع بسیار سنگین پس از آن، گروهی از مردم به نام توابین به دلیل غفلتی که داشتند، تازه بیدار شده و متوجه شدند که دشمنان دین اسلام چه ضربه‌ای را به اسلام و پیورانش وارد نمودند. برای همین با برپایی قیامی با نام خون‌خواهی حضرت امام حسین (صلوات الله علیه) دست به شمشیر زده و به‌دنبال از بین بردن قاتلین آن حضرت شتافتند.

 

چه کسی مستحق قیام بود؟

شخصی را در نظر بگیرید که پدرش را می‌کُشند و او را عزادار می‌کنند. حال در این میان عده‌ای از جایی برمیخزند و می‌گویند می‌خواهییم تقاص خون ریخته شده پدرت را بگیریم. آیا فرزند اولی‌تر و افضل‌تر به خون‌خواهی برای پدرش نیست؟ و یا اگر کسی بخواهد به خون‌خواهی پدر آن شخص قیام کند، نباید از فرزند که صاحب عزا است اجازه بگیرد؟

پس چگونه است که صاحب عزای حضرت امام حسین (صلوات الله علیه)، یعنی فرزند بزرگوارشان، حضرت امام سجاد (صلوات الله علیه) خود دست به قیام نمی‌زنند و عده‌ای دیگر از امام خود و صاحب‌عزای حضرت امام حسین (صلوات الله علیه) پیشی گرفته و دست به قیام می‌زنند؟

حتی اگر می‌خواستند دست به قیام بزنند، چرا از حضرت امام سجاد (صلوات الله علیه) هیچ‌ونه اجازه ای نگرفتند؟

مگر هدفشان پاسداری از امامت نبود؟ پس چرا مجددا امام زنده‌ای را نادیده گرفته و خود را افضل از ایشان دانستند؟

با اندکی تامل در این موضوعات می‌توان متوجه شد که هدف از قیام توابین، احیای امامت نبود، بلکه تنها برای ارضای روحی خود مبنی بر کمک به ایشان ( آن هم از طریق نادرست) بوده است. چه بسا این قیام بر اساس بغض و کینه‌های شخصی صورت گرفته باشد و خون‌خواهی حضرت امام حسین (صلوات الله علیه)، تنها سرپوشی بر هدف اصلی آنان بود.

 

قیام‌های متعدد دیگری رخ داد که همگی فاقد یک اصل، یعنی اجازه داشتن از سمت امام معصوم، زنده و صاحب‌عزا، بودند. پس بهتر است تاریخ را همانگونه که وجود دارد دید، و عبرت‌ها را همانگونه که باید درک نمود.

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
کد امنیتی :