بارگذاری طرح
چرا حضرت معصومه (سلام الله علیها) ازدواج نکردند؟

چرا حضرت معصومه (سلام الله علیها) ازدواج نکردند؟

تعداد بازدید : 892 تعداد نظرات : 1

حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، دختر بزرگوار حضرت امام موسی کاظم (صلوات الله علیه) و خواهر گرانقدر حضرت امام رضا (صلوات الله علیه)، هم نام حضرت فاطمه (سلام الله علیها)، شخصی که شفاعتش قبول درگاه الهی می‌باشد. چرا چنین شخصی ازدواج نکردند؟

حضرت معصومه (سلام الله علیها) در زمانی زندگی می‌کردند که خفقان حکومت مامون ملعون به حدی شدید بود که حضرت امام رضا (صلوات الله علیه) را به طوس رساند و آن حضرت را با سَم به شهادت رساند.

در آن دوره تبلیغ بر علیه خاندان عصمت و طهارت (صوات الله علیهم اجمعین) و شیعیانشان بسیار شدت گرفته بود، بطوری که حتی هیچ‌کس تمایل به ازدواج با اقوام و نزدیکان این خاندان نداشت. 

یکی از دلایلی که حضرت معصومه (سلام الله علیها) ازدواح نکردند، این نبود که ایشان تمایل به ازدواج نداشتند، بلکه هیچ کسی بنا بر دلایلی که گفته شد، حاضر به ازدواج با ایشان نبود. بلکه به نکوهش و سرزنش این خاندان می پرداختند.

البته در برخی از اسناد آمده است که بنا بر وصیت حضرت امام موسی کاظم (صلوات الله علیه) ایشان ازدواج ننمودند که این حدیث از نظر برخی محدثین جعلی می‌باشد.

در این مطلب بسیار مختصر تنها بصورت خلاصه به این سوال و بخشی کوچک از زندگی پر فراز و نشیب حضرت معصومه (سلام الله علیها) توجه شد. مطالب در این زمینه بسیار زیاد است اما توان نویسنده بیش از این نیست.

 

 

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
کد امنیتی :
محمدتقی 1396/4/13 13:54:52
سلام عالی است