بارگذاری طرح
چرا در قرآن تناقض وجود دارد؟

چرا در قرآن تناقض وجود دارد؟

تعداد بازدید : 957 تعداد نظرات : 0

اگر اندکی قرآن را مورد مطالعه قرار داده باشید، متوجه خواهید شد که برخی از آیات در ظاهر با یکدیگر در تنافض و تضاد هستند. علت این تضادها چیست؟ آیا واقعا متناقض یکدیگر هستند؟

 

همانطور که در مطلب فوق ذکر شد، وجود تناقض در قرآن، بحث بسیاری از محافل و مردم است. اگر قرآن از سمت خالق این عالم و سازنده هستی است، نباید هیچ گونه تناقضی در آن مشاهده شود. بلکه باید در اوج نظم و ترتیب، شامل تمامی مفاهیم و علوم عالم هستی باشد.

 

علت چیست؟

علت اصلی این تناقضات در کج فهمی و درک نادرست مردم از آیات الهی می‌باشد که در حوزه های متفاوتی قرار می‌گیرد:

 

1- هر کتابی دارای یک معلم است

همانطور که در دوران های مختلف تحصیلی، در هرسال معلمی را برای آموزش کتاب‌های درسی به دانش آموزان و فراگیران قرار می‌دهد، کتاب قرآن نیز دارای معلم و تعلیم دهنده می‌باشد.

همانطور که دروس کتاب‌های درسی که هر کدام تنها به یکی از علوم موجود در سطح محدود می‌پردازد، کتاب بزرگ قرآن که ارسال شده توسط خداوند متعال که خالق تمام خلقت هستند، و تمام علوم و قواعد وجود در هستی در این کتاب قرار دارد، نیاز به معلم و تعلیم‌دهنده‌ ای دارد که به این کتاب اشراف داشته باشد.

دیگر افرادی که تخصصی در این کتاب ندارند، نمی‌تواند به ارتباط میان آیات و تفسیر آنها تسلط داشته باشد. به همین دلیل است که تنها " ظاهر آیات را مشاهده و بدون هیچ گونه علمی، آیات را متناقض تلقی می‌کنند.

 

معلم قرآن چه کسانی هستند؟

برای این که بدانیم معلمین حقیقی قرآن کریم چه کسانی هستند، باید از صاحب قرآن که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) هستند این سوال را پرسید.

در حدیث بسیار معروفی که بارها از حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) در زمان‌ها و مکان‌های مختلف نقل شده است و به نام حدیث ثقلین مشهور است آمده است که حضرت فرمودند:

 " انّی تارکٌ فیکم الثِّقلَین کتاب اللهِ و عترتی ما ان تمسّکتم بهما لن تضلّوا ابداً لن یفترقا حتّی یردا علیّ الحوض "

من در میان شما دو چیز گران بها به یادگار می گذارم. اگر به آن دو چنگ زنید، هرگز گمراه نمی شوید: کتاب خدا و عترتم، [یعنی] دودمانم. این دو از هم جدا نمی شوند تا در کنار حوض [کوثر] بر من وارد شوند " بحار الأنوار، ج ۲۳، ص ۱۴۰، ح ۹۱.

در این حدیث ، کتاب قرآن در کنار ائمه اطهار (صلوات الله علیهم اجمعین) آمده است که این دو به هیچ وجه از یکدیگر جدا نمی‌شوند.

با کمی تفکر در این حدیث می‌توان به این نکته رسید که معلمین و تعلیم دهندگان اصلی قرآن کریم، امامان بزرگوار (صلوات الله علیهم اجمعین ) هستند که باید تا همیشه برای فراگیری آیات قرآن به این بزرگواران رجوع نمود.

تنها این بزرگوارانند که معانی و تفاسیر صحیح قرآن کریم را از جانب خداونذ متعال و حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) اخذ نموده‌اند. پس با مراجعه به ایشان، تمامی تناقضات ظاهری قرآن کریم که در اصل تناقض نیستند، برطرف می‌گردد.

ان‌شاءالله در مطالب آینده به ادامه این مبحث خواهیم پرداخت.

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
کد امنیتی :