بارگذاری طرح
گاهی به پشت سر نگاه کن !

گاهی به پشت سر نگاه کن !

تعداد بازدید : 909 تعداد نظرات : 1

نگاه به آینده و مشاهده هدف، امری بسیار پسندیده و خوب است. اما در این مطلب می‌خواهیم بگوییم : گاهی به پشت سر نگاه کن !!!

 

همانطور که گفته شد، نگاه به آینده و تعیین هدف و تلاش برای رسیدن به آن، امری بسیار مهم و واجب است. این اصل در تمامی زمینه‌ها پابرجا و صحیح می‌باشد. تعیین هدف در مسائل روزمره و همچنین هدف کلی در زندگی و تلاش برای رسیدن به آن‌ها، نگاه به آینده و تعیین هدف در دین برای رسیدن به آن، از جمله مثال‌های تصدیق این اصل می‌باشد.

 

چرا باید به پشت سر نگاه کرد؟

از قدیم گفته شده است که " تاریخ، چراغ راه آینده است ". این جمله بیان‌گر مفهوم اهمین گذشته و عبرت گرفتن از تاریخ را نشان می‌دهد که در جامعه در این مورد سخن زیاد گفته شده است.

اما حضرت امیرالمومنین علی (صلوات الله علیه) در حدیثی مطلبی را بیا نموده‌اند که به تنهایی باعث هدایت تمام بشریت است.

مفهوم این حدیث چنین است: " بنگرید که از کجا آمده‌اید؟ برای چه آمده‌اید؟ به کجا خواهید رفت؟"

در این مطلب نورانی، در اوج سادگی، مطلبی عمیق از نگاه به گذشته و عبرت گرفتن از آن، و اهمیت نگاه به آینده بیان شده است.

بخش اصلی این حدیث برای  رساندن اهمیت شناخت انسان از ابتدای خود و انتهای خود است. این‌که از چه چیزی ساخته شده است و توسط چه کسی بوجود آمده است؟ آیا چیز قابل بیان و با ارزشی بود؟

در آینده به کجا خواهد رفت؟ پس از مرگ، جسدی بدبو و بدون ارزشی باقی خواهد ماند. آیا باز هم می‌تواند به خود غرور بورزد؟

 

گذشته تکرار می‌شود

هدف از مرور گذشته، مشاهده اشتباهات و مسیرهای خطرناک در هر زمینه ای ( اقتصادی، تحصیلی، دینی، .. ) و انجام ندادن مجدد آن است. همین امر باعث می‌شود جهانی سالم‌تر و آرام‌تری پدید آید.

البته بودند و هستند کسانی که از گذشته عبرت نگرفته دقیقا همان کارهای اشتباه را انجام داده و آثار منفی آن را برروی خود و اطرافیان مشاهده نموده‌اند.

اشتباهاتی از قبیل تنها گذاشتن، پیروی نکردن و عدم کسب معرفت صحیح نسبت به امام زنده هر زمان باعث شده است تا 11 امام بزرگوار شهید شده و ظلم و ستم، دنیا را ببلعد. باعث شده است تا آخرین ذخیره الهی نیز در پرده غیبت قرار بگیرد تا از گزند این اشتباهات در امان باشند.

اما تنها می‌شد و می‌شود با عبرت گرفتن از گذشتگان،این مصیبت‌های جبران ناپذیر را ندید و از وقوع آنان جلوگیری کرد. در اینصورت دنیایی زیبا و قابل سکونت برای افراد بشر بوجود می‌آمد.

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
کد امنیتی :
mglike 1396/5/15 14:30:35
احسنت